There was a problem loading image 'http://g.io.ua/img_aa/large/3360/42/33604259.jpg'
There was a problem loading image 'http://g.io.ua/img_aa/large/3360/42/33604259.jpg'
Олександр US5RK
З подачі радіоаматора Юшкова Сергія Васильовича UR5AKU, який збирає матеріали по історії радіоаматорства Конотопщини (а Сосниччина з 1923 по 1930 роки входила до Конотопського округу) , у місцевому архіві знайшов статтю у газеті Радянський патріот за 7 травня 1974 р. про першу радіостанцію Сосниці. Вона розпочала роботу 14 травня 1921р. Керівником був Петро Григорович Семеряко, радіотелеграфісти – Григорій Львович Потапчук та Андрій Данилович Губко
На сайті Сергія http : // museum.inters.com.ua/ є цікавий документ - Протокол Першої Окружної конференції Радіоаматорів, що відбулася 15.11.1927р. На ній із співдоповіддю Від Сосниця РТУ виступив І.Вільш : « Доповідач освітлює про зроблене та про завдання. Роботу, каже він, розпочав з детекторного приймача. Товариши зацікавились цією справою почали відвідувати. З відвідувачів склав радіо гурток. Таким чином за планом почав працювати радіо гурток. Ініціятива його чим дальше , більш зростала, наслідок роботи те що встановлено гучномовця. Ми добились того, що цією справою цікавиться не тільки наш гурток, а також багато інших громадян і організації. Кооперація відпустила на придбання: - с/госп. – 100 крб. і споживча – 300 крб. Таким чином , ми від індивідуальної роботи перйшли до масової.
Рада радіогуртка склала план роботи й календар і за ними провадить свою роботу. Останню пристосовують до вимог окремих кол селянства. Багато перешкоджає роботі, чим ми ведемо боротьбу – радіоприймачі не додержуються календаря (постійного) радіопередач.
В справі підвищення кваліфікації робітників ми провели районові курси.
В загальній роботі додержувались зв’язку з установами і організаціями останні хоч і потроху але-ж допомагають.
Завданням стоїть у нас:
1) Організація радіо гуртків на селі, поширення радіоприймачів хоча-би й детекторного типу;
2) Організаційне оформлення нашого Радіо товариства, скликання рай з’їздів ;
3) Намічається в цю зиму скликати другі радіо-курси.
4) Намагатись:
а) організувати базу постачання радіо приладдям б) зниження цін на окремі радіо частини та якости їх.
В майбутньому провести округові радіо-курси.
Всю роботу по керівництву радіо Округов. Бюро ув’язати з Окр. П/Осв., доручивши безпосередньо роботу п/осв. установам»
Ось такий шматочок нашої історії з радіоаматорським ухилом. Скоро 90 років цій події, а задачі практично не змінились. ) До речі, Конотопський округ був чималенький і з того що уже на першій конференції був наш представник можна зробити висновок - задніх не пасли, а були в перших рядах. Статті І Вільша (Вельша) друкувались у центральній радіоаматорській пресі. Нажаль про подальшу його долю нічого невідомо. Людей у Сосниці з таким прізвищем зараз немає. Можливо виїхав чи потрапив під репресіі…. У місцевому краєзнавчому музеї інформації про нього немає.
Копії документів тут : http://cr22.io.ua/album763730